Used 2022 CrossRoads RV Volante 3880MK Fifth Wheel
CrossRoads Volante high-profile fifth wheel 3880MK highlights:
- Five Slides
- Cargo Tray
- Large Rear Kitchen
- Theater Seating
- Fireplace
- Ample Counter Space
This is a fifth wheel you don't want to pass up! The chef of the family will love the rear kitchen with its dual opposing slides for maximum space and solid-surface countertops. You'll also find dual opposing slides in the main living area, plus theater seating, a tri-fold sofa, and a free-standing table with chairs to dine just like you do at home. The 48" x 115" cargo tray under the rear kitchen will allow you to bring along the kids' scooters, all your luggage, plus fishing poles and lawn chairs. You and your spouse will enjoy the front private bedroom that includes a slide out king bed and a large front wardrobe.
Each Volante fifth wheel or travel trailer by CrossRoads RV includes features and options that will enhance your camping experience. The fiberglass front cap is sure to be eye-catching, and you can plan to camp year around with the fully enclosed and forced air heated underbelly. There is also an outside shower, an electric awning with LED lights, outdoor speakers with LED accents, plus many more exterior conveniences. The interior of each Volante will have you feeling right at home with premium residential furniture, coordinating window treatments in the bedroom, nightstands with outlets in the bedroom, plus USB ports to keep your electronics charged. You will also appreciate a 13,500 BTU A/C, plus solar power prep and WiFi prep if you need to get some work done while you're away from home.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Sale Price: $36,995
Stock# P0582
| Sleeps | 4 |
| Slides | 5 |
| Length | 42 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2020 lbs |
| GVWR | 15300 lbs |
| Dry Weight | 12874 lbs |
| Cargo Capacity | 2426 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4YDFVLU23N9360582 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


