Used 2022 CrossRoads RV Zinger Lite ZR18DS Travel Trailer
CrossRoads RV Zinger Lite travel trailer ZR18DS highlights:
- Large Slide
- Dual Entry
- Jackknife Sofa
- 36" Tub
- Wardrobe
Step inside this Zinger Lite travel trailer and experience fun at its best. You can easily tow this unit with an SUV or minivan which gets you on the road in no time! You will love a good night's rest on the RV queen bed while the kids or your guests crash on the sofa or the U-shaped dinette. Since this model includes a large slide, your guests will have plenty of room to move about. This unit also includes shelves in the living area so that you can bring along books and pictures to make you feel right at home. With a 10-cu. ft. refrigerator and a pantry for your food, you'll have all you need to make a home-cooked meal for your family.
Join the CrossRoads family with a Zinger Lite travel trailer! You'll enjoy an abundance of standard features you would usually find with higher priced travel trailers. Each model features an aerodynamic front end for a more sleek look and better wind resistance when towing. You will appreciate the molded rain gutters with 3" drip spouts, plus Secure Stance entry steps and Keyed-A-Like doors. Having an AM/FM stereo with a Bluetooth soundbar will allow you to listen to your favorite tunes as you camp, and there are outdoor speakers with LED accents if you plan to take the party outdoors. The Zinger Lite also features a 81" interior ceiling height, generous storage space, plus popular options that can be added to further customize your RV. Choose yours today!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 10070
Exterior Color: WHITE
Interior Color: KARBON GREY
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | KARBON GREY |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 606 lbs |
| Dry Weight | 4442 lbs |
| Cargo Capacity | 1258 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Shower Size | 36" |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 8000 btu |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDT18D14MS374789 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


