Used 2022 Cruiser Embrace 250 Travel Trailer
Full Rear Bath, Tri-Fold Sofa, 3 Burner Cooktop, King Bed Sliding System - Campers Inn RV of Louisville 812-282-7718
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $5,000
Sale Price: $24,995
Stock# 99775A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 780 lbs |
| GVWR | 9580 lbs |
| Dry Weight | 6080 lbs |
| Cargo Capacity | 3468 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 14500 btu |
| TV Info | LR 39" LED TV |
| Awning Info | 20' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5RXNB3127N1499265 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


