Used 2022 Cruiser Radiance Ultra Lite 28BH Travel Trailer
STILL HAS FACTORY WARRANTY!
Cruiser Radiance Ultra Lite travel trailer 28BH highlights:
- Front Private Bedroom
- Double-Size Bunks
- Large Slide Out
- Full Belly Storage System
- Walk-In Pantry/Wardrobe
If you want a feature-packed travel trailer, this Radiance Ultra Lite is the one! The outside kitchen and 20' awning outdoors will catch your attention right away, then check out the full belly storage system for all your gear. Inside, the large slide out provides plenty of space to let everyone stretch out, and the full bath on board is sure to come in handy. Your guests can sleep on the double-size bunks or on the tri-fold sofa and booth dinette when they aren't being used. The king bed in the front private bedroom will make you feel like you're camping in luxury, plus the dual entry doors means you'll have your own exterior entry door here. How convenient!
With each Radiance Ultra Lite travel trailer by Cruiser you will appreciate the durable construction provided by the Azdel composite laminated walls, the block foam insulation, and the 5-sided aluminum construction. The black-out roller shades in the living area will provide privacy while you're at the campground, and the plywood flooring is made to last through years of camping memories. You will love the seamless countertops, the residential-style free-standing furniture with top-sticking, and the patent pending king bed slide system for added room on each side of the bed. The exterior is sure to turn heads with its high-gloss exterior fiberglass front cap with LED lighting, and the triple entry steps include courtesy lighting for safe footing when loading your gear. When you want to camp in luxury, choose a Radiance Ultra Lite travel trailer by Cruiser!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $31,667
Sale Price: $28,000
Stock# 6157
Exterior Color: WHITE
Interior Color: GATSBY
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | GATSBY |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 870 lbs |
| GVWR | 9670 lbs |
| Dry Weight | 6788 lbs |
| Cargo Capacity | 2850 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 14500 btu |
| Awning Info | 20' w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


