Used 2022 Dutchmen RV Aspen Trail 1900RBWE Travel Trailer
Hit all the trails in this ASPEN TRAIL!Dutchmen Aspen Trail travel trailer 1900RBWE highlights:
~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER,ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
- 15' Power Awning
- Pass-Through Storage
- Entryway Closet
- Everdream Mattress
This Aspen Trail travel trailer is the perfect couple's getaway! With a queen-size bed up front that has wardrobes on either side and overhead cabinets above, as well as a rear corner bathroom, you can start each day clean and relaxed. Plus, the bathroom even features a skylight above the neo-angled shower for added natural lighting. Just outside the bathroom is a closet for you to use how you please, and across from it is the booth dinette where you can enjoy your meals, play a card game, or even transform into an extra sleeping space if needed!
You will find more standard features and more value in each one of these Dutchmen RV Aspen Trail travel trailers! The aerodynamic front profile not only makes them easier to tow, but also more fuel efficient. Experience all of the power with power stabilizers, a power awning, and a power tongue jack for easy setting up and breaking down. The fully enclosed underbelly provides an extra layer of protection for your unit's vitals so you can camp further into the year. With aluminum steps, you will have a solid platform of stability as you enter and exit, plus they are easy to expand or store away. The backup camera prep offers peace of mind as you navigate your unit and the upgraded Beauflor lino throughout will be easy to clean so you don't have to worry about mud getting tracked inside. Come find the one that best suits your needs today!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $4,017
Sale Price: $19,982
Stock# 99559
| Sleeps | 3 |
| Length | 24 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 511 lbs |
| Dry Weight | 4268 lbs |
| Cargo Capacity | 3332 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4YDTATJ26NY923794 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


