Used 2022 Dutchmen RV Aspen Trail LE 29BB Travel Trailer
Dutchmen RV Aspen Trail LE travel trailer 29BB highlights:
- Dual Entry
- Bunk Beds
- Walk-Through Bathroom
- U-Shaped Dinette
- Pass-Through Storage
This trailer allows you to invite everyone with the spacious interior provided by the slide out U-shaped dinette and 7 cu. ft. refrigerator, the rear bunk beds and the 33'10" length! You will have your own front bedroom to sleep on a residential queen bed, and the second entry/exit door which is convenient when you want to take a hike without waking anyone in the morning. The walk-through bathroom allows access from the front bedroom and the main living and kitchen area, and the kitchen offers full amenities including a three burner range top, a pantry and a sink with high rise faucet. And you can relax on the sofa or U-shaped dinette while visiting or dining, and both furnishings offer sleeping space.
With any Aspen Trail LE travel trailer by Dutchmen, you will have a durable roof structure with a TPO roof, 3/8" decking, fiberglass insulation, and an insulated structure with a metal exterior panel, a wood frame with R7 thermal insulation and a lauan interior panel, plus superior A/C cooling. The interior offers upgraded residential flooring, full extension drawer guides throughout, mini blinds throughout for privacy, and LED interior lighting. Make your selection today and enjoy a smaller, lighter-weight RV!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# N3144A-22
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 10 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 807 lbs |
| Dry Weight | 6404 lbs |
| Cargo Capacity | 2476 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Residential Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDTATP29N8924896 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


