Used 2022 Dutchmen RV Kodiak SE 24SBH Travel Trailer
Dutchmen Kodiak SE travel trailer 24SBH | Wabash, IN
highlights:
- U-Shaped Dinette
- Front Private Bedroom
- Full Bath
- Fireplace
- 14' Power Awning with LED Lights
You can sleep eight happy campers in this spacious travel trailer thanks to the double-size bunks, the U-shaped dinette, and the queen bed in the front bedroom. The kitchen comes fully-equipped with a three burner cooktop, a microwave oven, and a 10 cu. ft. 12V refrigerator. Your crew can relax around the U-shaped dinette for dinner, then play a game of cards, or head outdoors to relax under the power awning with LED lights. And you'll find plenty of storage space for your belongings, including an exterior pass-through compartment!
With any Kodiak SE travel trailer by Dutchmen RV, you can experience comfort while camping at a moment's notice. Each trailer includes features such as power front and rear stabilizer jacks, a power tongue jack making set-up easy, and a power awning with LED light. Each model is pet-friendly with the carpet-free slide out floor, tile flooring, and the pet leash D-ring. You can enjoy the wireless Bluetooth speaker, the LED interior and exterior lighting, and the 80" interior height. From the floor structure which includes a fully enclosed underbelly to the laminated walls with aluminum frame and block foam insulation, any Kodiak SE is built lightweight and ready for adventure!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $32,421
Sale Price: $19,900
Stock# 8864
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 528 lbs |
| Dry Weight | 4977 lbs |
| Cargo Capacity | 2623 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Power w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTKDL20NJ973888 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


