Used 2022 EAST TO WEST Della Terra 271BH Travel Trailer
Double Size Bunks / Rear Bath / King Bed / Dual Entry / Mid Living
EAST TO WEST Della Terra travel trailer 271BH highlights:
- Dual Entry
- Fireplace
- Double-Size Bunks
- Large Slide
- Large Pantry
- 15' Power Awning
Load up the family, your clothes, gear, food and head out for a fun long-weekend at your local state park! As you easily load through the dual entry doors, you will find lots of storage throughout in the dual wardrobes in the private bedroom, underneath both the oversized booth dinette and jack knife sofa, and within the overhead cabinets and large pantry in the galley kitchen, plus the exterior oversized pass-through storage allows you to bring along the larger items. You will sleep like a king while the family loves sleeping on the double-size bunks and furniture once easily setup for nighttime. You have several more conveniences such as a second entry door into the full bathroom, a ladder for the bunks, a fireplace underneath the entertainment center and the option to add an outdoor kitchen.
With any Della Terra travel trailers by EAST TO WEST, there is aluminum siding, bowed truss roof rafters, a one-piece seamless DiFlex ll roof, fiberglass insulation throughout, and a fully enclosed and heated underbelly with anti-puncture underbelly allowing you to stay and travel during any climate. The interior offers comfort and convenience throughout with an 81" ceiling height, seamless designer countertops, night shades to be able to sleep in, a sound system with Bluetooth and HDMI connectivity, and an extra large dinette picture window for great views. Choose a Della Terra that fits your camping lifestyle!
As is sale- *NOTE: As is - Although dry now, our inspection did show that this unit did have water intrusion at some point. As a result it is being sold as is. We will be happy to show you what we found when you come in person to see if it is the right bargain for you.
Please call 207-224-8444 for more information!
AS-IS SAFETY CHECK ONLY: This unit has received only a basic road safety inspection (e.g., brakes, lights, tires, hitch, propane leak down, and frame). No functional systems (plumbing, electrical, appliances, etc.) have been tested, and their condition is unknown. Sold strictly as-is, with no warranty or guarantees, and may require repairs after purchase.
*Payments are based on 8.49% APR for 144/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# N9009987
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 785 lbs |
| Dry Weight | 6835 lbs |
| Cargo Capacity | 2750 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


