Used 2022 EAST TO WEST Tandara 386MB-OK Fifth Wheel
EAST TO WEST Tandara fifth wheel 386MB-OK highlights:
- Middle Bunkhouse
- Loft
- Free-Standing Dinette
- Master Suite
- Theater Seating
- Outside Kitchen with TV
There is so much to fall in love with on this Tandara fifth wheel! From the front master suite with a full-width wardrobe and king bed slide to the spacious living area with opposing slides, theater seating, and a hide-a-bed sofa, there is quite a lot of comfort and convenience. The central bunkhouse comes with a fold-down bunk, hide-a-bed sofa, desk, and closet so that your kids or your guests can have some added space to work or play, and the loft above the bunkhouse adds room for more campers to sleep. Everyone will benefit from the 50" LED TV and fireplace, and the 14.7-cubic foot residential refrigerator is going to provide you with plenty of space to store your fresh fruits and veggies.
At any point you want to get away to your favorite secluded spot, you can grab your EAST TO WEST Tandara fifth wheel and head out because it has a Four Seasons Package that will keep you protected during all seasons! There is an automatic leveling system that you can use during set-up, and the MORRyde CRE 3000® suspension will make traveling smooth. The Tandara has been prepped for a rearview camera, and the interior is very stylish with its artisan maple décor. Some of the luxury features you'll find are the 30" over-the-range residential microwave, seamless fiberglass shower, preparations for a washer/dryer, and a 10-gallon water heater.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# UT710182
| Sleeps | 9 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2215 lbs |
| Dry Weight | 13179 lbs |
| Cargo Capacity | 3036 lbs |
| Fresh Water Capacity | 63 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40100 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 14.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 30" x 48" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV w/Swing Arm, Ext. Drop-Down TV |
| Awning Info | 16' & 10' 6" Adjustable Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3TD4B5N9010774 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


