Used 2022 Entegra Coach Aspire 44Z Motor Home Class A - Diesel
Entegra Coach Aspire Class A diesel motorhome 44Z highlights:
- Outside Entertainment
- Slide Out Basement Storage Tray
- Whirlpool Stacked Washer and Dryer
- Residential Refrigerator
- Pantry and Hutch
Step into luxury with this Aspire motorhome! You can easily sleep four people each night thanks to the slide out king bed and the L-shaped sofa with a hide-a-bed. There is an entertainment center with a 50" Samsung 4K UHD Smart TV and a fireplace that will make this area feel more like home. And check out the table and chairs that will be perfect for a game of cards or to enjoy your morning coffee at. The chef of the group can prepare eggs and bacon on the induction cooktop before you all head out for the day. The private toilet and shower includes a Teakwood shower seat, an Aqua View Showermiser water saving system, plus dual bath sinks across the hall so you and your spouse can both freshen up at the same time. There is so much to love about this coach, but your favorite feature might just be the large rear wardrobe with plenty of storage space and a Whirlpool stacked washer and dryer!
The Aspire Class A diesel motorhome by Entegra Coach starts with a Spartan K2 raised-rail chassis and a Cummins L9 turbocharged 450 HP engine to bring power to your adventures. The cockpit is packed with features to make each trip enjoyable, like the Xite XSG4 infotainment system, the E-Z Steer adjustable power steering assist, and the JBL premium audio 5-speaker sound system to crank up the highway tunes. Each model includes Aqua-Hot heated basement storage, three 15,000 BTU A/C units, an Onan 10,000-watt diesel generator, and many more hassle-free utilities. You will fall in love with the Aspire interior that features premium leather Villa furniture, solar day shades and blackout night shades, a textured porcelain tile shower with a skylight and clear glass door, and a large cedar-lined wardrobe in the bedroom.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# M138625A
Chassis: Spartan K2 Raised-Rail
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 44 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 49000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 65600 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 31879 |
| Engine | Cummins L9 |
| Chassis | Spartan K2 Raised-Rail |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Wheelbase | 320 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Whirlpool Stainless Steel Residential w/Ice Maker |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" x 40" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight Front | 17000 lbs |
| Axle Weight Rear | 20000 lbs |
| Axle Weight Tag | 12000 lbs |
| Water Heater Type | Aqua Hot 400D |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR 50" 4K UHD Smart TV, Cab 32" LED Smart TV, BR 32" LED Smart TV, Ext. 43" 4K UHD Smart TV |
| Awning Info | Roof-Mounted Girard Vision Dual Pitch with LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 64000 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4VZAU1D96NC091786 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


