Used 2022 Forest River RV EVO Lite 2110RTX Toy Hauler Travel Trailer
Forest River EVO Lite toy hauler 2110RTX highlights:
- 13' Cargo Space
- Ramp Door
- Party Patio
- Electric Bed System
- Queen Bed
Start loading up your toys using the 8' x 8' ramp door to enjoy a weekend with your toys and friends! The motorcycles, dirt bikes or bicycles will be secure until you unload them to enjoy the inside as your main living and kitchen area. There is a folding dinette table with sofas, plus an electric bed system above allowing you to sleep four campers here. The kitchen offers full amenities, and the full bathroom will keep everyone refreshed before mealtime. And there is a queen bed up front to sleep on after a fun day on the trails.
With any EVO Lite travel trailer or toy hauler by Forest River, there are features that provide function and convenience such as the power tongue jack, the stabilizer jacks, and the exterior Convenience package with a friction hinge entry door and magnetic latches on baggage doors, plus the SolidStep double step entrance. Inside you will love the look and durability of the surface countertops, the upgraded appliance package, and the extra large panoramic window package in the main slide that brings the outside inside and offers amazing views of your surroundings. Choose an EVO Lite today!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# NT000917
| Sleeps | 6 |
| Length | 27 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Hitch Weight | 694 lbs |
| GVWR | 8494 lbs |
| Dry Weight | 5494 lbs |
| Cargo Capacity | 3000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 61 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 13 ft |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| Awning Info | 18' Power w/Adjustable Legs |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TSJW2XNT000917 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


