Used 2022 Forest River RV EVO T2800 Travel Trailer
Forest River EVO travel trailer T2800 highlights:
- Dual Entry Doors
- Large Slide Out
- Front Private Bedroom
- Pass-Through Storage
- Bath and a Half
A rear private bunkhouse suite with its own half bath will allow guests their own space in this travel trailer. They will also have a jiffy sofa and a bunk bed slide out for plenty of space. The main living area includes a sofa and a U-shaped dinette within the large slide out, and the full kitchen is complete with a microwave oven, a 6 cu. ft. refrigerator, plus a large pantry. A walk-through bath leads to the front private bedroom where you'll enjoy an RV queen bed, dual wardrobes, and your own exterior entry door. How convenient!
Enjoy the camping lifestyle in an EVO travel trailer by Forest River! These units are constructed with a rust resistant powder coated I-beam chassis, a front lower gravel guard, and a one-piece PVC roofing material that will allow you to make memories for years. EZ lube axles will make towing easier than ever, along with 4-wheel electric self-adjusting brakes and an aerodynamic aluminum front cap. There are stylish solid surface countertops in the kitchen, night shades in the living area, plus stained wood cabinet doors and deluxe ball bearing drawer guides for a more residential feel. Outside, you'll find exterior speakers, a Dometic awing with retractor assist springs, power stabilizer jacks for hassle-free set up, plus many more convenient features. There are a variety of floorplans to choose from, whether you're needing a couple's unit or a bunkhouse model, there's an EVO travel trailer for you!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# EV23530
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 1021 lbs |
| GVWR | 9999 lbs |
| Dry Weight | 8023 lbs |
| Cargo Capacity | 1976 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 120 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Dometic Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power w/Shock Absorbers |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSJT13JE010523 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


