Used 2023 Forest River RV FR3 33DS Motor Home Class A
Forest River FR3 Class A gas motorhome 33DS highlights:
- Theater Seating
- Fireplace
- Booth Dinette
- Power Cab Bunk
- Exterior TV
- Private Bedroom
The cook will appreciate all of the pantry shelves and the 12-cu. ft. four-door refrigerator to stock up on ingredients, snacks, and beverages for when the kids join you in this FR3 Class A gas motorhome. Everyone can dine at the wrap-around booth dinette and at the cockpit table with captain's chairs on each side, or maybe everyone decides to dine outside under the power awning on your own camping chairs. There is a TV along the exterior to watch and plenty of storage compartments to store your camping gear. Back inside, the full bathroom will keep you refreshed and ready for whatever is next. You can retire to the master bedroom's king-size bed while others sleep on the furniture and power overhead bunk. You might even choose to add a washer and dryer option to keep the linens clean the whole trip.
With each FR3 Class A gas motorhome by Forest River, you will find an easy-to-drive coach with a spacious interior allowing you to gather with friends and family with convenience and style found throughout! Each is built with vacuum-bonded construction, a one-piece fiberglass roof with extended rain spouts, a steel firewall and A-pillar extension, Bi-LED headlamps and lower LED fog lights, and grey Rotocast storage boxes with drains, plus more! Inside, you will enjoy black hardware, appliances, plumbing fixtures, and a glass shower door frame. Plus, you will also find a stainless steel kitchen sink with a bamboo cutting board and roll-up dryer, heavy-duty full-extension ball bearing drawer guides, dual-access dinette storage with doors, and nightstands with charging stations to keep your cellphones ready for whatever is next. Make your selection today!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 22658B
Chassis: Ford F53
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 20500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | 245/70R19.5 |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 1825 |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford F53 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 228 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Four Door Gas/Electric RV |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 38" x 26" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 7500 lbs |
| Axle Weight Rear | 13500 lbs |
| LP Tank Capacity | 24.5 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| Basement Storage | 161 cu. ft. |
| TV Info | LR 50" LED TV, BR 32" Flip-Up LED TV, Ext. TV |
| Awning Info | 19' Power with LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 26000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1F66F5DN6N0A18704 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


