Used 2022 Forest River RV RiverStone Legacy 39RBFL Fifth Wheel
Legacy Package with Blue Thunder full body paint, triple ACs with heat pump, hydraulic disc brakes, Trail Air 21k Hitch, 4 Camera System with 7" Monitor (rear, side, entry view), Slide Toppers, Mor/Ryde independent suspension system, 39" Outside TV, and more!!
Forest River RiverStone fifth wheel 39RBFL highlights:
- Separate Living Room
- Two Electric Awnings
- Full and Half Bath
- Stackable Washer and Dryer
- Dual-Sink Vanity
- Kitchen Island
This RiverStone fifth wheel is a force to be reckoned with! It has a front living room that will make you feel right at home with its opposing E-Z glide sofa beds, theater sofa, 50" pop-up TV, and fireplace. The kitchen is where you will find the 18-cubic foot French door refrigerator with ice maker, the four-burner range, the island, and the half bathroom. In the back of this unit is a master suite that contains a king-size bed and a full bathroom, so you'll be spending each of your nights in great luxury. When you step outside, you'll be covered with two electric awnings with LED lights, so you won't have to worry about getting a sunburn.
The Forest River RiverStone fifth wheels and toy haulers are luxurious units that have it all! You'll find an automatic six-point hydraulic level-up system to keep your unit in place, and there is preparation for a four-camera observation system. The King Wi-Fi Max router and omni-directional Wi-Fi antenna/extender will help you stay connected to the outside world, and you'll never have to overpack again since the Splendid “Astral” stackable washer and dryer will let you clean the small amount of clothes you've brought with you. Another high luxury is the Fischer Paykal dishwasher which will allow you to spend more time enjoying your camp life and less time cleaning up. Each unit is built with an LCI Road Armour suspension system, dual-pane frameless windows, a full docking station, a 190W solar panel, and a Firefly integrated touch control system.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $3,550
Sale Price: $84,900
Stock# 003321
Exterior Color: Standard, Blue Thunder, Scarlet, Steel Mist, White Water
Interior Color: Charcoal, Cool Grey
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 41 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | Charcoal, Cool Grey |
| Exterior Color | Standard, Blue Thunder, Scarlet, Steel Mist, White Water |
| Hitch Weight | 3085 lbs |
| GVWR | 19085 lbs |
| Dry Weight | 16347 lbs |
| Cargo Capacity | 2738 lbs |
| Fresh Water Capacity | 83 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 45200 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | French Door with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 8000 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Truma Aqua Go Comfort On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" Pop-Up TV, BR 40" LED TV |
| Awning Info | 12' & 18' Solera Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4FRSR29N0003321 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


