Used 2022 Forest River RV Rockwood Signature Ultra Lite 8337RL Travel Trailer
Forest River Rockwood Signature Ultra Lite travel trailer 8337RL highlights:
- Triple Slide Outs
- Two Power Awnings
- Theater Seat
- Hutch
- Fireplace
You're going to love the amount of natural light in this model with large windows in the back and the door side. The chef of the group will love the kitchen island, and there is tons of storage space for dishes, food, and knickknacks. The entertainment center with LED TV will allow you to watch movies at night, or you may just find yourselves outside under the two power awnings with LED lights. There is also an outside griddle here to cook pancakes in the morning. The king bed is sure to bring comfort, and you'll appreciate the large wardrobe to keep your clothes tidy. There is even a space that has been prepped to add an optional washer and dryer!
Each Rockwood Signature Ultra Lite fifth wheel and travel trailer by Forest River is constructed with a radiant foil insulated underbelly, laminated fiberglass sidewalls, and tinted frameless windows for a more sleek look. Enjoy hassle-free towing thanks to the torsion axle Rubber-Ryde suspension system, and you'll also appreciate the tire pressure monitoring system with a monitor and the rear observation camera prep. Each model includes LED TV's, a multi zone stereo with DVD/CD/AM/FM and Bluetooth, plus outside speakers for all your entertainment needs. You'll find that the carpetless main bedroom floor will be so easy to clean, and the under-bed storage will allow you to easily store your luggage once you've unpacked. These fifth wheels and travel trailers also include designer kitchen backsplash, beautiful Newport Ash or Autumn wood cabinetry, and a fireplace on most models.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# K-0363
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1315 lbs |
| Dry Weight | 9209 lbs |
| Cargo Capacity | 2106 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 120 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 10' & 15' Power w/Rain Dump and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TRLN26N1900363 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


