Used 2022 Forest River RV Rockwood Ultra Lite 2899KS Fifth Wheel
Amazing 5th wheel floor plan coming soon!
Forest River Rockwood Ultra Lite fifth wheel 2899KS highlights:
- Two Entertainment Centers
- Beverage Fridge
- Large Walk-In Pantry
- Kitchen Island
- Residential Refrigerator
- Pass-Through Storage
Looking to be the entertainer of the RVing group? Enjoy hosting family and friends on your campouts? This fifth wheel offers a unique U-shaped counter area with a bar top and stools, a beverage fridge, plus an entertainment center. The second entertainment center includes a fireplace below for some to enjoy while relaxing on the booth dinette and the hide-a-bed sofa or choose the theater seating option. The cook will have full amenities to keep everyone fed and will love the rear kitchen and the residential refrigerator and large walk-in pantry. The full bathroom has access from the hallway, and the front bedroom allows you to sleep like a queen, and offers lots of storage plus a place to add a washer/dryer option. The exterior offers two power awnings that create an outdoor living area, so you can relax outside on your camping chairs and visit while enjoying the outdoors.
With any Rockwood Ultra Lite fifth wheel and travel trailer by Forest River RV, the superior construction includes a painted fiberglass front cap with clear coat, a full laminated one-piece walkable roof, aluminum truss roof bracing, and a six-sided full aluminum frame. Some safety standards include Dexter torsion axles, MORryde strut assist steps, and the TST tire pressure monitor system. The interior offers the OneControl panel with WeRV app control, screwed and glued, solid wood cabinet doors and drawers with hidden hinges, metal drawer glides and residential or upgraded hardware. You'll also find solid surface kitchen countertops, designer kitchen backsplash, plus many more features depending on the Rockwood Ultra Lite you choose!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# 00787
Exterior Color: White, Champagne
Interior Color: Chocolate, Stone
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Interior Color | Chocolate, Stone |
| Exterior Color | White, Champagne |
| Hitch Weight | 1699 lbs |
| Dry Weight | 10255 lbs |
| Cargo Capacity | 1844 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Auto Ignition Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 11' and 13' Power with Adjustable Rain Dump and LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4x4frln27n1900787 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


