Used 2022 Forest River RV Solera 27DSE Motor Home Class C
Great Open Floor plan
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 16293
Chassis: Ford E450
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 11443 lbs |
| Cargo Capacity | 3057 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4.0kW Gas |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 7097 |
| Engine | Ford 7.3L V8 Premium |
| Chassis | Ford E450 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 190 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 9.8 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 45 cu. ft. |
| TV Info | LR 12V LED TV |
| Awning Info | 12' 5" Lighted Power |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN4NDC16293 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


