Used 2022 Forest River RV Surveyor Legend 19RBLE Travel Trailer
Includes: PDI, Walk Through, Full LP!
2022 Forest River Surveyor Legend Sub-4,000LB travel trailer 19RBLE highlights:
- Outdoor Spray Port
- 15' Power Awning with LED Lights
- Pass-Through Storage
- 10 Cu. Ft. 12V Refrigerator
- Large Pantry
This couple's trailer resembles the layout of model 19MBLE, but with a queen-size bed up front instead of a Murphy bed. If you have an overnight guest or two little ones, they can sleep on the dinette slide, and everyone will appreciate the privacy of the full rear bath. You will have everything needed each day to prepare meals, including a two-burner cooktop and a convection microwave. The pass-through storage will be perfect for fishing poles, tackle boxes, or lawn chairs, plus there is additional outdoor storage for your hiking gear!
With any Surveyor Legend travel trailer by Forest River you will enjoy quality craftsmanship, convenient amenities, and at-home comforts. The Azdel composite panels provide a longer-lasting trailer, and the power tongue jack will get you back on the road in no-time. Each model includes the Surveyor Legend Package that comes standard with pleated night shades, an automotive style tinted front windshield, a multi-zone Bluetooth stereo, and more. You'll enjoy the one-touch electric awning with LED lights outdoors, plus rooftop solar PREP and rear camera PREP to make parking easier than ever. The inside will have you feeling right at home with Surf(x) seamless countertops, Congoleum designer carefree linoleum, residential faucets in the bath and kitchen, plus many more essentials you won't want to camp without.
Unplug from your busy, hectic, everyday world and immerse yourself in the great outdoors!
Time with family and friends, telling stories around a campfire, is priceless.
We say “Come In As Strangers, Leave As Friends” at M 60 RV!
"The Great Outdoors, For Less!”
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 14762
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 449 lbs |
| GVWR | 4849 lbs |
| Dry Weight | 3914 lbs |
| Cargo Capacity | 918 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 225/75R15 LRD |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 38" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' One Touch Electric with LED Strip |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSVU15NL044762 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


