Used 2022 Forest River RV Vibe 26DB Travel Trailer
Forest River Vibe travel trailer 26DB highlights:
- Double-Size Bunks
- U-Shaped Dinette
- Kitchen Skylight
- Front Private Bedroom
- Large Pass-Through Storage
This dual entry travel trailer can comfortably sleep ten people each night, so invite the whole family along! The large slide out in the main living area will open up the space so the chef can cook on the three burner cooktop and the kids can watch cartoons on the entertainment center. This model also has an exterior kitchen option with an exterior refrigerator and a grill to fry up some bacon. When it's time to catch some zzz's, the kids or your guests can take the double-size bunks, while you and your spouse claim the queen bed to yourselves. And don't forget there is additional sleeping space on the U-shaped dinette and sleeper sofa!
Each Vibe travel trailer by Forest River includes Hyper Lyte construction and a durable laminated "Aluma Frame" for years of use. The heated and enclosed underbelly allows you to extend your camping season, and the LED-lit exterior speakers will keep the party going as you grill outdoors and visit with family. Inside, you'll find LED lights to keep everything bright and open, a Bluetooth stereo, roller shades for your privacy, and many more amenities per region. These models also include cable and satellite prep and a digital TV antenna with a booster so you can stay connected to the outside world if you choose. Make the easy choice and choose a Vibe travel trailer today!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $10,000
Sale Price: $29,995
Stock# VB676A
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 803 lbs |
| Dry Weight | 6867 lbs |
| Cargo Capacity | 2736 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 96 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR Flatscreen TV |
| Awning Info | 20' One-Touch Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| VIN | 4X4TVBB25NT153272 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


