Used 2022 Forest River RV Wildcat 182DBX Travel Trailer
Forest River Wildcat travel trailer 182DBX highlights:
- Single Axle
- Double-Size Bunks
- Front Sofa
- Outside Kitchen
- Sleeps Eight
This lightweight travel trailer is one you've been waiting for! You will love having a 56" sofa up front to relax on during the day, and a queen-size Murphy bed to sleep on at night. You can dine around the U-shaped dinette for breakfast before heading outdoors for the day. You may not choose to go far from the trailer since there is an electric awning and an outside kitchen with a griddle and a refrigerator. And of course there is a full bath included so you can freshen up each day!
With any Wildcat fifth wheel or travel trailer by Forest River you will appreciate durable construction, including a Maxx strong laminated aluminum floor on the travel trailers, and underbelly armor on the fifth wheels. The Maxx insulation package includes high-density block foam insulation, two 30 lb. LP tanks, and a 35,000 BTU furnace to keep you comfortable year around. Some of the interior comforts you are sure to appreciate are the bedroom reading lights on both sides of the bed, the foot pedal flush toilet in the bath, the Rose Gold door and drawer hardware, and more!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 26U053PB
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 550 lbs |
| Dry Weight | 4079 lbs |
| Cargo Capacity | 871 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | 2 |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI with Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TWCT13NT019174 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


