Used 2022 Forest River RV Wildwood 27RE Travel Trailer
Forest River Wildwood travel trailer 27RE highlights:
- Dual Opposing Slides
- Kitchen Island
- Glass Shower Door
- Front Private Bedroom
- Pass-Through Storage
This travel trailer will feel more like home since it includes plenty of space thanks to the dual opposing slides in the main living area. The chef of the family will love the kitchen island for extra prepping space and all the meals can be prepared on the three burner cooktop or in the microwave oven. After spending your day outdoors, get cleaned up in the full bath that includes a linen closet for bathroom necessities. You can then relax in the rear living area on the sofa or on the two lounge chairs. This model also includes a booth dinette that will be perfect for meal times and game night.
Each West region Wildwood travel trailer by Forest River is constructed with one-piece 5/8" DynaSpan flooring, a cold crack and mildew resistant vinyl patio awning, plus a triple seal slide out system to provide a unit that will last. Inside, you'll enjoy the large dinette picture window to let natural light in, the abundant cabinet storage for all your necessities, plus bedside 110-volt power outlets to charge your tablet or phone. Choose your favorite layout today!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $3,000
Sale Price: $39,981
Stock# GNC34041
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 877 lbs |
| Dry Weight | 8003 lbs |
| Cargo Capacity | 1996 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | Mildew Resistant |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TWDC21N8810224 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


