Used 2022 Forest River RV Wildwood Select T197SS Travel Trailer
Happy Daze Family Price - No Hidden Fees!! The Price You see is the Price you Pay!! (Tax, Title, Registration not included)
Forest River Wildwood Select travel trailer T197SS highlights:
- RV Queen Bed
- Sofa
- 7' Wide
- Pass-Through Storage
You can freely move about this travel trailer with its 7' width! Start each morning feeling clean and fresh with the tub shower in the rear corner bathroom and across from the bathroom is a wardrobe to keep your towels close. Fill your bellies with delicious home cooked meals with the two burner cooktop and double door refrigerator, and enjoy them at the booth dinette then let your stomach settle while you relax on the sofa. Experience a good night's rest on the front RV queen bed each night!
Start making memories with friends and family in any one of these Forest River Wildwood Select travel trailers! Their aerodynamic front profile makes them easy to tow, and the E-Z lube axles with self adjusting brakes ensure you will safely arrive to each destination, plus a seamless roof covers them. They also have a textured rock guard to protect your unit from road debris. An auto ignition 20,000 BTU furnace will keep your unit warm in the cooler months and the 13,500 BTU A/C will keep you cool in the warmer months. With an exterior TV hookup, you can enjoy entertainment outdoors while staying protected by the awning. Come find the right one for you today!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $3,400
Sale Price: $19,595
Stock# 19616
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 495 lbs |
| Dry Weight | 4113 lbs |
| Cargo Capacity | 1482 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 22 gals |
| Black Water Capacity | 22 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TWDV1XNE036027 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


