Used 2022 Forest River RV XLR Boost 36TSX16 Toy Hauler Fifth Wheel
16' Garage. Generator. King Bed.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# 16178
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 45 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2705 lbs |
| Dry Weight | 13093 lbs |
| Cargo Capacity | 4800 lbs |
| Fresh Water Capacity | 87 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 76 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | Black |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Garage Size | 16 ft |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 14500 btu |
| TV Info | LR High Def. LED TV |
| Awning Info | 12' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3XL1F3NZ000704 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


