Used 2022 Gulf Stream RV Innsbruck Super Lite 199DD Travel Trailer
Great Price!! Won't Last Long!
Gulf Stream Innsbruck Super Lite travel trailer 199DD highlights:
- Bunk Beds
- Private Toilet & Shower/Tub
- Queen Corner Bed
- Multiple USB Ports
- Power Awning
Get ready for outdoor fun with inside comforts only a few steps away in this trailer! You can relax outside under the power awning that offers some protection from the elements as you plan your day, or hang out inside at the booth dinette. You can even relax while sitting on the queen corner bed up front while the kids lay down on the bunk beds in the rear corner. The dinette also provides a place to sleep if needed. The cook will have a double-door refrigerator to stock up on cold items and beverages for your trip as well as overhead cabinets for snacks and paper goods.
With any Innsbruck Super Lite by Gulf Stream, you will have quality construction and comfortable accommodations wrapped up in a compact travel trailer to easily enjoy the outdoors! Each includes high-performance vinyl flooring throughout for easy care, craft-made cabinetry with designer pulls for the style you are looking for, laminated countertops with vinyl T-molding, and wood ceiling trim. Each model has been constructed with a seamless synthetic vinyl roof, radius safety glass windows, and Uni-body construction, plus they include a single entry step and central control panel. Choose a Super Lite because you want an economical and compact trailer that is easy to tow, park and maintain!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
You Save: $2,000
Sale Price: $19,981
Stock# GN33773AA
| Sleeps | 5 |
| Length | 20 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 360 lbs |
| Dry Weight | 3100 lbs |
| Cargo Capacity | 760 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


