Used 2022 Gulf Stream RV Kingsport Super Lite 197BH Travel Trailer
Gulf Stream Kingsport Super Lite travel trailer 197BH highlights:
- Pass-Through Storage
- Murphy Bed
- Double-Size Bunk
- Full Bathroom
You will undoubtedly want to take another adventure after you take your first trip in this Kingsport Super Lite travel trailer! There is a flexible seating/sleeping area up front with the Murphy bed and sofa, and since there is a wardrobe located right next to the bed, you can keep your personal belongings stored away. You'll want to store any large gear outside in the exterior pass-through storage compartment, but back inside, you can keep other camping items all throughout in the overhead cabinets. The full bathroom is going to be a dream to have when you choose to camp away from any campsite facilities, and you can even bring along fresh produce in the double-door refrigerator.
If you are the kind of person that loves remarkably affordable prices, comfortable accommodations, and an easy-to-tow trailer, then you are also the kind of person that will love the Gulf Stream Kingsport Super Lite travel trailer! The Kingsport Super Lite has been crafted with a Uni-Body construction to create a reliable foundation for the rest of the high-quality features. High-performance vinyl flooring has been included throughout each model, and you will also find a seamless synthetic vinyl roof, a diamond plate lower front, radius safety-glass windows, craft-made cabinetry with designer pulls, and laminated countertops with vinyl T-molding.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# GN33768A
| Sleeps | 5 |
| Length | 22 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 638 lbs |
| Dry Weight | 3663 lbs |
| Cargo Capacity | 1395 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G2211NG004665 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


