Used 2022 Gulf Stream RV Kingsport Ultra Lite 241RB Travel Trailer
Gulf Stream Kingsport Ultra Lite travel trailer 241RB highlights:
- Rear Bath
- Sofa
- Front Bedroom
- Pass-Through Storage
Camping with your friends or family is made easy with this trailer that offers a sofa and booth dinette for relaxing and provides sleeping space, a walk-around queen-size bed in the front bedroom, and a rear full bathroom with cabinet space for linens and such for convenience. The galley kitchen offers full amenities including a two-door refrigerator and overhead storage. And don't forget about the electric awning outside offering protection from the elements as you relax outdoors, and the pass-through compartment will come in handy for your larger outdoor items like fishing poles, roasting sticks and charcoal.
With any Kingsport Ultra Lite by Gulf Stream, you can enjoy a lightweight travel trailer on a budget with plenty of standard features to enjoy, and the required Lite Value Package offers convenience, comfort and Tech-Ready upgrades such as Wi-Fi and satellite TV ready connections, solar panel prep, back-up camera hookups, and multiple USB ports to keep the electronics charged. Each is constructed with a one-piece synthetic vinyl roof, fiberglass insulation hand-cut and glued in place, Butyl caulk for better seal and fewer streaks, and full-width steel outriggers for superior strength and support. Inside is easy to care for with vinyl wallcovering and high-performance vinyl flooring throughout, plus you will enjoy the upgraded furniture package, the designer backsplash in the kitchen, and the craft-made cabinetry with designer drawer and door pulls. Make your selection now!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 1AR1273B
| Sleeps | 5 |
| Length | 27 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 478 lbs |
| Dry Weight | 4031 lbs |
| Cargo Capacity | 3487 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G2723N6012869 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


