Used 2022 Gulf Stream RV Vintage Cruiser 23RSS Travel Trailer
Retro Look! / SUV Towable / Rear Dinette / Walk-Through Bathroom / Walk-Around Bed
Gulf Stream Vintage Cruiser travel trailer 23RSS highlights:
- Sofa Slide Out
- Two Burner Cooktop
- Electric Awning with LED lights
- 24" x 36" Shower
- Dual Shirt Closets
Step into comfort with this classic travel trailer in tow. You will find a rear vintage booth dinette and a sofa slide out with end tables to set your drinks on, and an optional 19" LED HDTV can be added for entertainment. The kitchen is complete with a microwave oven, a two burner cooktop, plus overhead cabinets for your belongings. After a day outdoors, you can clean up in the 24" x 36" shower, and there is a private toilet and sink across the hall if someone needs to use it while you're cleaning up. This model will feel just like home with its RV queen bed and dual shirt closets for your clothes.
With any Vintage Cruiser by Gulf Stream you will be taken back to the fun of the 50's with vintage exterior graphics and classic interiors. Each model is constructed with a six-sided welded aluminum frame, vacuum bonded sidewalls with Azdel, and a vintage painted bumper you are sure to love. You may like to choose the optional "Woody" Package that includes an Oyster painted A-frame, Hickory Saddle floor vinyl, Southern Pine Sidewalls, and more rustic cabin features. The Vintage Cruiser travel trailers include high-performance vinyl flooring, LED interior ceiling lights, a seamless tub/shower surround, and vintage flat cabinet doors to name a few comforts you'll find throughout. These models are also prewired for roof A/C and come with a standard 20,000 BTU furnace or a 16,000 BTU furnace, depending on the model you choose. Nostalgia is waiting for you with a Vintage Cruiser!
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at: $1,895
A 3 year protection plan can be added to this camper for $1,895 or $22/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 144/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# N7052184
Exterior Color: Crimson
Interior Color: Crimson
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 1 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Crimson |
| Exterior Color | Crimson |
| Hitch Weight | 420 lbs |
| GVWR | 6060 lbs |
| Dry Weight | 3920 lbs |
| Cargo Capacity | 2140 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


