Used 2022 Heartland ElkRidge 32RLS Fifth Wheel
CLEAR Title
2022 Heartland Elkridge 32RLS
Clear Title
STK: E195
AS-IS Handyman Special
** THIS UNIT JUST ARRIVED FROM AUCTION. IT HAS NOT BEEN INSPECTED OR REPAIRED BY A TECH. WE ARE ONLY AWARE OF HAIL DAMAGE **
For more information call 660-885-5555 and askf for Andy, OR you can call him directly @ 660-924-1196!
Heartland ElkRidge fifth wheel 32RLS highlights:
- Kitchen Island
- Rear Living Area
- Front Private Bedroom
- Shower w/ Seat
- Universal Docking Center
Take your best camping trip in this fifth wheel! When mother nature rains on your parade, you can relax in the rear living area on either the rear sofa or the theater seating across from the entertainment center with a 40" electric fireplace with accent lighting. Prepare your best home cooked meals with the three burner cooktop and 22" stainless steel oven, and the kitchen island will make your meal prepping much easier. You can play games and eat your meals at the free standing table and chairs, and store your favorite snacks in the pantry. Take a nice, hot shower in the full bathroom with the shower with a seat then head to the front private bedroom to change into your pajamas stored in the front closet or dresser then lay down on the king bed slide. The front closet even has an area prepped to add an optional washer and dryer!
Come see how every one of these Heartland ElkRidge fifth wheels go the extra mile! They are built durable with double layer Azdel composite panels, TPO roofing material with 4" aluminum wrapped edge, and a 10" powder coated steel I-beam frame. With the six point hydraulic level-up and one touch auto level capabilities, you can set your unit up 50% faster than with the electric levelers. You will not only have an easier tow with the double 7,000 lb. Dexter EZ lube axles and MORryde 3000 suspension, but also a more secure ride with the upgraded Rota Flex pin box. The vortex dual ducted A/C system (15K main and 13.5K secondary) is H-ducted for high efficiency output to keep you cool even on the hottest summer days. Enjoy tech friendly features like USB charge ports, wireless charging stations, and Winegard Air+ with satellite and WiFi prep, as well as a master chef kitchen with abundant kitchen storage. Come find the right one for you today!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# E195
Interior Color: River Bed, Seaport
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Interior Color | River Bed, Seaport |
| Hitch Weight | 2260 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Dry Weight | 12000 lbs |
| Cargo Capacity | 3952 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential French Door |
| Refrigerator Size | 14.9 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| AC BTU | 28500 btu |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5SFRG3729NE483149 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


