Used 2022 Heartland Mallard 312 Travel Trailer
THIS RV IS SOLD. OVER 3000 MORE IN STOCK. CALL 817-645-8100
Heartland Mallard travel trailer 312 highlights:
- Dual Entry
- Queen Bunk Beds
- U-Shaped Dinette
- King Bed
- Pass-Through Storage
- Outside Slide Cooktop
You will never want to vacation in anything else when you take this dual-entry Mallard travel trailer with you on your next adventure. With a rear set of queen bunks, your kiddos can invite a friend or two along to join in on the fun, and the rear corner bathroom next to the bunks makes it convenient and easy for them to access at night. When mother nature rains on your parade, you can head indoors, grab your favorite snack from the large corner pantry, and play a card game at the U-shaped dinette. You can also relax on the sofa while you watch your favorite movie, or if you're feeling brave, you can relax outside underneath the 16' power awning with LED lighting!
The Heartland Mallard travel trailer is quite impressive with its innovative features! The flip-down exterior steps and glow-in-the-dark graphics are some of the top exterior features, and the all-new Master Chef kitchen with Infinity edge countertops and stainless steel undermount sink is one of the top interior features that will make camping life easier. The forced-air heated and enclosed underbelly is a great feature that protects your trailer from the outside weather, and the Wide Traxx axle system, leaf spring suspension, E-Z lube hubs, and aluminum rims all work together to give you a great ride to the campsite. The Mallard has also been prepped for a solar panel, Wi-Fi, and a back-up camera, and it also has a cable-ready hook-up.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# 220247A
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 36 ft |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 672 lbs |
| GVWR | 8600 lbs |
| Dry Weight | 7012 lbs |
| Cargo Capacity | 1556 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB3622NE509251 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


