Used 2022 Heartland Milestone 370FLMB Fifth Wheel
Heartland Milestone fifth wheel 370FLMB highlights:
- Middle Bunkhouse
- Loft
- Separate Living Area
- Kitchen Island
- Free-Standing Dinette
- Theater Seats
You'll be able to see the country in full luxury with this Milestone fifth wheel! There is a private bedroom in the back with a king-size bed where you can sleep comfortably each evening. The middle bunkhouse offers a comfortable sleeping area for two other tired travelers, and there is even a loft above the bunkhouse too. The separate living room replicates your living room back at home with its opposing sofas, theater seating, and 50" TV with integrated sound bar. You'll be very happy to find a fully functional kitchen that offers all of the essentials, like a three-burner cooktop, 21" large RV oven, 30" over-the-range microwave, and 10.7-cubic foot refrigerator.
The Heartland Milestone is a full-profile luxury fifth wheel that is ready to help you make the most of your adventures! You will find an anti-chucking rotoflex 2" receiver hitch to help you tow like a pro, and there is a 50W solar panel with inverter prep to keep you prepared for off-grid fun. The upgraded MORryde solid step with quick-adjust system will help you enter your unit with ease, and the X1 integrated auto-leveling comes standard to help you keep your unit secure while camping. The interior kitchen has some great features, like anti-microbial solid-surface countertops and hardwood drawers with full-extension drawer guides, and there is Wi-Fi prep with wireless charging ports throughout each unit.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
You Save: $58,148
Sale Price: $49,991
Stock# 4CR612
| Sleeps | 8 |
| Slides | 5 |
| Length | 44 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 2675 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 12520 lbs |
| Cargo Capacity | 2932 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR 50" TV |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5SFMG4527NE484612 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


