Used 2022 Heartland Milestone 386BH Fifth Wheel
Heartland Milestone fifth wheel 386BH highlights:
- Two Full Baths
- Unique Dual Entry
- Bunkhouse Suite
- Loft
- Bench Dinette
- Outdoor Kitchen
Live with no regrets in this Milestone fifth wheel! You will have a private bedroom all to yourself, and the rest of your group can occupy the rear bunkhouse suite which offers its own full bathroom, a set of bunk beds on a slide out, a loft with ladder, and another slide out with a flip-up bunk above a dinette. The main living area has a large slide that holds the sofa, refrigerator, and pantry, and you can easily watch the 50" TV from the comfort of the sofa. The front bedroom contains a full-size wardrobe that has space prepped for a washer/dryer, so you'll have plenty of room for your clothes.
The Heartland Milestone is a full-profile luxury fifth wheel that is ready to help you make the most of your adventures! You will find an anti-chucking rotoflex 2" receiver hitch to help you tow like a pro, and there is a 50W solar panel with inverter prep to keep you prepared for off-grid fun. The upgraded MORryde solid step with quick-adjust system will help you enter your unit with ease, and the X1 integrated auto-leveling comes standard to help you keep your unit secure while camping. The interior kitchen has some great features, like anti-microbial solid-surface countertops and hardwood drawers with full-extension drawer guides, and there is Wi-Fi prep with wireless charging ports throughout each unit.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $30,004
Sale Price: $29,991
Stock# 1AR5168
| Sleeps | 9 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 2330 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 12995 lbs |
| Cargo Capacity | 2457 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 120 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR 50" TV |
| Awning Info | 19' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5SFMG4322NE515168 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


