Used 2022 Jayco Greyhawk 29MV Motor Home Class C
LIKE NEW JAYCO WITH POPULAR FLOORPLAN! ONLY 7,000 MILES AND LOADED UP WITH LOTS OF SOLAR TO EXTEND YOUR CAMPING ADVENTURES!
Jayco Greyhawk Class C motorhome 29MV highlights:
- Rear Bedroom
- Tri-Fold Sofa
- 16' Power Awning with LED Lights
- Cab-Over Bunk
- 8 Cu. Ft. Double Door Refrigerator
This motorhome includes double slides so you can enjoy more interior space, just like at home! The booth dinette and tri-fold sofa are in great view of the LED HD Smart Fire TV, and your guests can sleep here, as well as on the cab-over bunk. This Greyhawk kitchen includes a Furrion all-in-one cooktop and oven, a residential-size microwave, and a pantry to store dry goods. You will find a convenient 30" x 36" shower, with the private toilet and sink across the hall so two people can freshen up at once. And don't overlook the rear bedroom with its queen bed slide out, dual bedroom wardrobes, and an LED TV!
With any Greyhawk Class C gas motorhome by Jayco you will experience smooth sailing thanks to the JRIDE PLUS that comes with Koni shock absorbers, a computer-balanced driveshaft, Hellwig helper springs, and more. The Ford E-450 chassis with a 7.3L V8 350 HP engine will power your excursions, and you'll appreciate the added safety features for your peace of mind. Each model features a Sony infotainment center with Apple CarPlay and Android Auto, backup and side-view cameras, and a tire pressure monitor system the driver is sure to appreciate. Durable construction begins with Stronghold VBL roof, floor and sidewalls, bead-foam insulation, and a one-piece seamless fiberglass front cap. Head inside to find blackout night roller shades, LED-lit pressed countertops, an 84" interior ceiling height, and hardwood cabinet doors and drawers.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $10,000
Sale Price: $89,995
Stock# 99448
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 47 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | LR225/75R16E |
| Furnace BTU | 31000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 7.3L V8 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 16.5 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 55 cu. ft. |
| TV Info | LR LED HD Smart Fire TV, BR TV |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN4PDD06479 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


