Used 2022 Jayco Jay Feather Micro 166FBS Travel Trailer
LIGHT WEIGHT!
2022 JAYCO JAY FEATHER MICRO 166FBS TRAVEL TRAILER! 19' 8" OVERALL AND 3,990 LBS DRY AND 4,995 LBS LOADED! ALL TERRAIN TIRES, BRUSH GUARDS, DUAL BATTERIES, SOLAR AND SOLID ENTRY STEP WITH POWER AWNING. GREAT SIZE AND FLOORPLAN. FRONT BED WITH A SOFA AND FULL SIZE BATHROOM! HARD TO FIND IN THIS SIZE AND PRICE POINT. ONLY $22,850 WITH FINANCING AVAILABLE AND TRADE-INS WELCOME! 916-747-1936
WE MOVED! NEW LOCATION! 305 GRASS VALLEY HWY, AUBURN CA 95603
WHY ARE OUR PRICES SO GOOD? SMALL FAMILY OWNED. LOWER OVERHEAD THAN THE BIG GUYS!
OVER 135 5 STAR GOOGLE REVIEWS!
WWW.BASECAMPRVSALES.COM
MONDAY-FRIDAY 8AM-5PM
SAT/SUN 9AM-3PM
305 GRASS VALLEY HWY
AUBURN, CA 95603
All vehicles are subject to prior sale and may not be available. Please call for the most current inventory. Price excludes all government taxes, fees, emission testing and dealer document fees. Pre-approval based on credit history, not everyone will qualify.
Jayco Jay Feather Micro travel trailer 166FBS highlights:
- Full Bath
- 11' Power Awning with LED Lights
- MORryde StepAbove Entry Steps
- Single Slide Out
- Microwave
Weekends at the lake are made comfortable in this single slide out travel trailer. You will enjoy your own 54" x 80" front bed so you don't have to sleep on the floor, plus there is a jack-knife sofa if you have an overnight guest. The full bath features a radius shower with a skylight, plus plenty of storage space for your medicines and toiletries. This model includes a microwave oven and a three burner cooktop to prepare meals each day, and a 6 cu. ft. gas/electric refrigerator for perishables. You will also find an exterior refrigerator for cold drinks, plus a Jayport system with an LP quick connect.
The Jay Feather Micro travel trailers by Jayco are for those looking for lightweight camping, while not sacrificing comfort and convenience. The modern retro graphics package is sure to be eye-catching, and the newly designed interiors will have you feeling right at home. Each model features an American-made frame with an integrated A-frame, Goodyear off-road tires, plus galvanized steel and impact-resistant wheel wells for added protection during transport. Some of the interior comforts you will enjoy are the residential vinyl flooring with cold crack resistance, screwed and glued cabinetry, and LED lighting. Adventure is waiting for you with a Jay Feather Micro travel trailer. Choose your favorite floorplan today!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# 11525
Interior Color: Modern Farmhouse, Vintage Washed Grey
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 19 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Modern Farmhouse, Vintage Washed Grey |
| Hitch Weight | 445 lbs |
| GVWR | 4995 lbs |
| Dry Weight | 3975 lbs |
| Cargo Capacity | 1020 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 30.5 gals |
| Black Water Capacity | 30.5 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 14500 btu |
| TV Info | LR 12V LED TV |
| Awning Info | 11' Power with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0AH2N1JG0291 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


