Used 2022 Jayco Jay Flight SLX 8 240RBS Travel Trailer
Jayco Jay Flight SLX 8 travel trailer 240RBS highlights:
- Rear Bath
- Theater Seats
- Private Bedroom
- Outside Kitchen
- Exterior Storage
You will feel right at home in this travel trailer! It features a front private bedroom with a 60" x 74" queen bed that has wardrobes on either side and a shelf above to set your books. The kitchen has everything you will need to prepare a delicious home cooked meal including a large pantry to store your favorite snacks. The theater seats are directly across from the entertainment center and can also be switched out for an optional tri-fold sofa. The full rear bathroom has an abundance of room for you to walk around as you get ready each morning. You can grab a jacket from the walk-in closet on those crisp mornings and head to the outside kitchen for breakfast with a sunrise!
With any Jay Flight SLX 8 travel trailer by Jayco, you will have a durable foundation with l-Class cambered structural steel l-beams, a fully-integrated A-frame, seamless roof material and a Magnum Truss Roof System with plywood decking for a 50% stronger roof than any other in the industry. Also included are Goodyear Endurance tires made in the USA, and a front diamond plate to protect against road debris. Inside, you will love the fresh interior design, the solid hardwood cabinet doors, the 81-inch tall ceiling, the energy-saving LED lighting, and the storage. Whether you are looking for an RV for a small or large group, you will find a Jay Flight SLX 8 to fit your camping lifestyle!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# CBR0051
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 620 lbs |
| GVWR | 6750 lbs |
| Dry Weight | 5465 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power w/ LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BN7N1T80051 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


