Used 2022 Jayco Jay Flight SLX Western Edition 195RB Travel Trailer
JUST ARRIVEDJayco Jay Flight SLX Western Edition travel trailer 195RB highlights:
- Walk-Around Queen Bed
- Entry Wardrobe
- Booth Dinette
- Private Toilet & Tub/Shower
When you enjoy camping at state parks, RV resorts or at someone's land, this trailer will provide the inside comforts when you are finished with the outdoor activities. There is a wardrobe at the entry next to the private toilet and tub/shower room which is super convenient, a galley kitchen with a two-burner range and microwave to make meals, and a 6 cu. ft. refrigerator for your drinks and such. You can dine inside at the booth dinette for two or outside under the 10' power awning after adding your camping chairs. This will be a popular area as you can visit with other RVers with some protection from the elements and gather here before hikes.
With any Jayco Jay Flight SLX Western Edition travel trailer, the exterior offers equipment such as seamless roof material, the Magnum Truss roof system, large exterior downspouts, rooftop solar prep, and an LP quick connect/outside grill prep. There is a mandatory Customer Value package providing even more features such as Goodyear Endurance tires made in the USA, a front diamond plate to protect against debris, and stabilizer jacks with sand pads. The interior offers residential-style kitchen countertops, a wood-trimmed mirror in the bathroom, vinyl flooring throughout for easy care and durability, and a wall-mounted 8,000-BTU A/C. Take a look and you will be able to pick the right camper for you!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# GA3036
Interior Color: Modern Farmhouse
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Modern Farmhouse |
| Hitch Weight | 300 lbs |
| GVWR | 3995 lbs |
| Dry Weight | 3030 lbs |
| Cargo Capacity | 965 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 19.9 gals |
| Black Water Capacity | 19.9 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 10' Power with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJOAJ1N17A0233 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


