Used 2022 Jayco Redhawk 31F Motor Home Class C
Jayco Redhawk Class C gas motorhome 31F
Just Arrived! "Better than New" Only 5900 miles, sleeps 10, bunks, super slide-out with awning topper, automatic leveling jacks, solar, dinet, Sofa, pass through bathroom, Onan generator, tons of storage, priced to sell and camp ready for your next adventure. For sale by consignment, motivated seller. Trade-ins welcome Paid for or Not, Financing available. Call now for details and affordable finance options.
- Bunk Beds
- Full-Wall Slide
- Legless Dinette Table
- Cab Over Bunk
- Large Wardrobe
- 18' Electric Awning
Searching for an RV to travel with family and friends? This coach offers up to seven sleeping spaces when you utilize the queen bed, the bunk beds, the cab over bunk and the furniture. The private master bedroom is in the rear and has access to the double entry bathroom, and the bunk beds are just across from the main entrance which is convenient. The kitchen provides a Furrion all-in-one cooktop and oven, a residential-size microwave and an 8 cu. ft. refrigerator, plus a pantry. You can dine at the Jayco exclusive, easy-operation legless dinette table or while sitting on the sofa. You might like to add the theater seating option in place of the sofa if you prefer that setup. And the cab seats swivel for more seating.
With any Jayco Redhawk Class C gas motorhome, the JRIDE® system features a computer-balanced driveshaft to ensure a smooth and efficient power transfer to the wheels, standard front and rear stabilizer bars, Hellwig helper springs to help improve stability under heavy loads, and rubber isolation body mounts to absorb road shock, dampen noise and minimize vibrations. The cab offers a Sony® infotainment center with Apple CarPlay and Android Auto, backup and side-view cameras for safety and easier parking, and a tire pressure monitoring system. inside you will love the headroom with a 7-foot ceiling height, the LED-lit pressed countertops and decorative kitchen backsplash, plus the stainless steel bathroom sink when it is time to clean up. Looking for value, technology and comfort, choose your favorite Redhawk today!
BUY - SELL - TRADE - CONSIGN
Financing and Warranties Available
Let us show you how easy the buying experience can be at The RV Outlet.
Located at the corner of Prairie Road and Highway 99 in Eugene.
Email, Call or Come visit us today!
** FREE RV CONSIGNMENT ** ** WE BUY RV's **
MOTORHOMES - CLASS A - CLASS C - CAMPER VANS - TRAVEL TRAILERS - 5TH WHEELS - TRUCK CAMPERS - TOY HAULERS - PARK MODELS - CARGO TRAILERS dlr1212
Here are some of the brands, makes and models ; Winnebago Tiffin Allegro camper travel trailer camping camp 5th wheel 5w fifth wheel motorhome motor home sale free cougar keystone komfort toyhauler toy hauler toy-hauler kit flair bounder brave damon everest big horn montana itasca pace aarow sunova holiday rambler lance stellar sightseer jamboree monaco coach diesel pusher CAT cummins Freightliner Bigfoot jayflight eagle Tioga cedar creek Nexus Phantom Adventurer Seneca Zanzabar prowler Condor R-Vision Sandpiper Thor Dutchmen Trailblazer Corral Jamboree Diesel rexhall Aerbus Glendale titanium National Dolphin Traillite Sunchaser Northwood Nash Cummins Septor Keystone Laredo Mallard slide out Freelander Avalanche Voltage Alpenlite Montana Rage’n R Pod Mesa Ridge journey snow bird rv park rv sales rv service Itasca Gulfstream Fourwinds Sunseeker, Freedom elite Safari Trek Majestic Chalet jayco NUWA, Rialta Fleetwood Storm Minnie Winnie BT Cruiser Catalina Voyage Jayco Coachmen Freelander Holiday Rambler Sunrise Georgie Boy Persuit Adventurer Keystone Forest River Allegro Sunova Spirit Thor Vegas Independence Freelander Damon Challenger Voyager Newmar Essex Pleasureway Tiffin Bounder dlr. 1212
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# CC804
Chassis: Ford E-450
Interior Color: Bridgeport, Modern Farmhouse
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Bridgeport, Modern Farmhouse |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 47 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Tire Size | LT225/75R16E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | Onan 4,000-Watt MicroQuiet |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Flush Mount Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 41 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 50 cu. ft. |
| TV Info | LR LED HD Smart Fire TV |
| Awning Info | 18' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


