Used 2022 Jayco Seneca 37TS Motor Home Class C - Diesel
Come see What Makes Jayco a Leading Brand!
Jayco Seneca Class C diesel motorhome 37TS highlights:
- Separated Bathroom
- Hide-A-Bed Sofa
- Bunk Over Cab
- King Bed
- 50" Smart Fire TV
- Outside Entertainment
Pack your bags and head out on a great adventure with this motorhome! The separated bathroom makes it easy for one person to freshen up in the 28" x 41" shower while another gets ready at the vanity sink. You will enjoy a good night's rest each night on the king bed slide and across from it is a TV cabinet with wardrobes on either side and even an area prepped to add an optional washer and dryer. The bunk over cab offers a comfortable place for a guest to sleep or to store your extra gear. You can also transform the sofa, the hide-a-bed sofa, and the booth dinette into extra sleeping spaces.
Each one of these Jayco Seneca Class C diesel motorhomes have updated interiors and a one-piece seamless front cap to resist wear and tear! The unique front end diesel Freightliner S2RV chassis won't cramp the cabin, and the superior towing power allows you to tow a toy or car while keeping it at a lower weight point. You will find that these models are built sturdy with a powerful blend of precise handling and renowned stability with features like the Stronghold VBL lamination, the JRide Premium system, and the Magnum Truss roof system which can withstand 50% more weight than others. The JAYCOMMAND smart RV system simplifies your camping experience with the ability to monitor and control key RV features in the palm of your hand on your phone or tablet. Come find the right model that meets your needs today!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $29,009
Sale Price: $210,986
Stock# 101838
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 12000 lbs |
| GVWR | 31000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 72 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R 22.5 |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 18000 |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential with Ice and Water |
| Refrigerator Size | 21 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 28" x 41" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 83 lbs |
| AC BTU | 30000 btu |
| Basement Storage | 168 cu. ft. |
| TV Info | LR 50" LED TV on Lift, BR LED TV, Ext. LED TV |
| Awning Info | 17' Electric with LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 32767 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


