Used 2022 Keystone RV Bullet 250BHSWE Travel Trailer
Keystone Bullet travel trailer 250BHSWE highlights:
- Double-Size Bunks
- U-Shaped Dinette
- Private Bedroom
- Laundry Chute
- 19' Electric Awning
- Outside Kitchen
The double-size bunks with a flip-up bunk for added storage below, are sure to be a hit with the kids, your guests and your storage needs. There is a full bathroom for convenience, and a slide out with a U-shaped slide and an 8 cu. ft. refrigerator for more interior space. The single basin stainless steel sink, the Furrion appliances and the L-shaped counter are at the cook's fingertips, yet they may want to use the outside kitchen as often. When you are ready to retire for the evening, open up the sliding door and quickly fall asleep on your own walk-around queen bed.
With any Keystone Bullet travel trailer you can experience ultra-lightweight camping with style! The interior design and functionality will impress you, and the stunning cabinetry, the vaulted ceilings, and the built-in laundry chute are just a few of the highlights. Each is built with Hyper Deck RV flooring that is stronger, lighter and more resilient than traditional wood laminated flooring, a 51 cu. ft. pass-through storage compartment which provides 25% more storage space and has a 40" wider door meaning easier access and more room for supplies, and a docking station, an easily accessible convenience center with water connections, water heater bypass, KeyTV hookups, stabilizer jack switches and winterization access. You will also find a Giggy box, a weather protected, labeled, and fused electric box, plus more Keystone Exclusives. Start your glamorous and carefree trip today in a Bullet!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $4,000
Sale Price: $24,495
Stock# 1135A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 700 lbs |
| Dry Weight | 5430 lbs |
| Cargo Capacity | 1970 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 19' Electric w/Adjustable Arms & LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDTBLL26NX431993 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


