Used 2022 Keystone RV Carbon 418 Toy Hauler Fifth Wheel
SALE PENDING
Keystone Carbon toy hauler 418 highlights:
- Bath and a Half
- U-Shaped Kitchen
- Sofa w/ Recliners
- Dual Entry
- Loft w/Twin Bed
- Generator Prep
This triple axle fifth wheel allows you to haul your toys safely to your favorite off-road park and RV campground! Once at your destination, easily unload down the ramp door and start having fun. When you return, you can relax on the slide out sofa with recliners in the main living and kitchen area and watch the 50" LED TV with surround sound or on the dual opposing sofas underneath the electric bed in the garage area. And there is a half bath in the 15' separate garage which will come in handy when your friends join you. You will also find a washer/dryer prepped space if you would like to add those optional appliances. The cook can easily keep everything clean using the large farmhouse style sink within the U-shaped kitchen area. The full bathroom is next to the front bedroom which offers a queen bed, wireless phone chargers and plenty of storage for your clothing including a slide out wardrobe.
With any Keystone Carbon toy hauler, you will receive rugged construction from the industry-leading patented 5,000 lb. capacity tie-downs that are welded to the frame to increase hauling safety and security plus the Dyna Span floor decking in the garage, off-grid camping with the Solar Flex 200 which delivers an affordable, high-quality RV solar energy system, and a comfortable interior with the exclusive Omni-Chill technology that offers high-efficiency air conditioning and maximum cooling. Other unexpected conveniences include wireless charging without chunky cables, soft-close hardwood cabinetry allowing you to sneak snacks without others noticing, and designer style flooring throughout for easy care and a stylish look. And each Carbon includes Keystone Exclusives! Now all you have to do is take charge of how you camp in a toy hauler fifth wheel or travel trailer!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $7,555
Sale Price: $49,995
Stock# 805177
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 3525 lbs |
| Dry Weight | 14152 lbs |
| Cargo Capacity | 4848 lbs |
| Fresh Water Capacity | 94 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 82 gals |
| Tire Size | ST235/80R16F |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 15 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| TV Info | LR 50" LED TV |
| Awning Info | 15' Electric One Touch w/ LED Lights |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFCNW38NR805177 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


