Used 2022 Keystone RV Springdale Mini 2010BH Travel Trailer
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Keystone Springdale Mini 2010BH travel trailer highlights:
- Double Axle
- Double-Size Bunks
- Pantry
- Pass-Through Storage
- 10' Power Awning
This double axle trailer offers lots of sleeping space for your family and friends with the double-size bunk beds, the queen bed and the booth dinette. Once everyone selects their sleeping space, you can take turns getting cleaned up in the full bathroom with extra counter space for everyone's toiletries. The cook can whip up a snack before bedtime on the two burner cooktop or grab something from the 6 cu. ft. refrigerator and the pantry. There is a closet up front, overhead storage throughout, and inside storage under the bunk for everyone's things. And the exterior provides a pass-through compartment for more items and the outdoor gear like fishing poles and camping chairs.
With any Springdale Mini travel trailer by Keystone, the SolarFlex 200 provides high-quality RV solar energy allowing you to take charge of how you camp! Each is built lightweight and includes Keystone Exclusives, plus the exterior has maximum 16" O.C. wood sidewall construction, Dexter E-Z Lube axles, LCI SolidStep entry, and a pass-through compartment for storage along the exterior for outdoor gear. The interior provides pressed kitchen countertops, LED lighting, metal mini blinds, pleated night shades, and more depending on the Mini you choose.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $6,007
Sale Price: $15,991
Stock# 29058A
| Sleeps | 7 |
| Length | 22 ft 10 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Hitch Weight | 570 lbs |
| Dry Weight | 4069 lbs |
| Cargo Capacity | 1931 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDTSGH29NW109712 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


