Used 2022 KZ Connect SE C321BHKSE Travel Trailer
KZ Connect SE travel trailer C321BHKSE highlights:
- Bunkhouse Suite
- Full and Half Bath
- Dual Entry
- Outside Kitchen
- Pass-Through Storage
Travel and camp with space for everyone in this spacious travel trailer. You will love the convenience of dual entry doors, a half bath in the bunkhouse suite, and a walk-through full bathroom that creates a front master bedroom. The rear bunkhouse also includes a sliding door for privacy, triple bunks, and a closet. The second entry from the exterior places you inside the private bedroom with a walk-around queen bed, dual wardrobes, a TV mount and access to the full bathroom. In between the two rooms you will find a spacious living and kitchen area thanks to the slide out which includes a 70" sofa and a booth dinette that double as extra sleeping space when needed. The chef will have an L-shaped kitchen with everything at their fingertips to make warm meals, and they may decide to make a few items using the outside kitchen plus a griddle. The walk-in pantry with coat hooks offers more storage for snacks, dry goods and jackets, and the exterior pass-through storage allows you to carry the fishing poles, outdoor tables and chairs, and more!
Each Connect SE travel trailer by KZ includes an NXG frame foundation that is constructed with high-strength low-alloy prime steel, uses the CNC controlled rail fabrications and camber, plus eliminates frame failures, construction issues, and corrosion! The Climate package provides added insulation to extend your camping season year-round with a fully enclosed, insulated and heated underbelly to protect the tanks and pipes. Some top features include the 17-inch range with illuminated control knobs, the seamless countertops with a deep undermount stainless steel kitchen sink including a sink cover for added countertop space, and a black high-rise faucet. You will also enjoy the KZ Engage package that is powered by OneControl to monitor and control the battery levels, the slide(s), the leveling system, the awning(s), plus the inside and outside lighting. Choose your favorite today!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $2,055
Sale Price: $26,995
Stock# 070815
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 37 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 930 lbs |
| GVWR | 9000 lbs |
| Dry Weight | 6920 lbs |
| Cargo Capacity | 2080 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 64 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5990 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZTL342XN7070815 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


