Used 2022 KZ Sportsmen 363FL Destination Trailer
***$0 FEES***KZ Sportsmen destination trailer 363FL highlights:
- Rear Private Bedroom
- Tri-Fold Sofa
- Patio Door
- Fireplace
- Outside Storage
Experience a home away from home in this destination trailer! The front living area has a 70" tri-fold sofa and theater seating and USB ports across from an entertainment center with a 30" electric fireplace and LED TV. The kitchen island will make meal prepping easier and you can store all of your favorite snacks in the two pantries. Freshen up each morning in the full bathroom with a radius shower and a linen closet to keep your towels close. Enjoy a good night's rest each night on the king bed slide in the rear private bedroom and if you add the optional washer and dryer then you can have clean clothes throughout your entire trip!
Enjoy a home away from home with any one of these KZ Sportsmen destination trailers or fifth wheels! The one-piece, seamless fully walk-on Tufflex roofing material and the 5/8" tongue and groove plywood floors with residential grade linoleum enclose the units. A super sized panoramic slide room window lets you look out at your beautiful surroundings. The mandatory KZ Advantage package adds extra convenience with features like the leash latch with bonus beverage opener, 36" storage bins with the booth dinette, and an A/C RV airflow system to keep you cool. The Climate package has a heated, insulated, and enclosed underbelly so you can camp later into the year. Come find the right one for you!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 12015
Interior Color: Gunmetal, Pebble
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Gunmetal, Pebble |
| Hitch Weight | 1540 lbs |
| GVWR | 10460 lbs |
| Dry Weight | 8820 lbs |
| Cargo Capacity | 1640 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 110V |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7280 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 18' Power w/ LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


