Used 2022 Lance Lance Travel Trailers 1575 Travel Trailer
Lance travel trailer 1575 highlights:
- Queen Bed
- Hanging Closet Space
- U-Shaped Dinette
- Dry Bath
- Bedroom LED Reading Lights
- Sink Cover
Great adventures begin with a great RV, and this Lance travel trailer is one of the greats! If you want to have a getaway with just you and your spouse, this trailer fits you perfectly, but if you want to add two more people to the fun, you can do so by transforming the U-shaped dinette into another bed. The single slide is also helpful because it gives you more space to lounge on the interior, and you can even cook like a pro with the stainless steel three-burner range with 17" oven. The bathroom has a dual-pane skylight and adjustable slide bar shower head assembly for your convenience, and there are solid-surface countertops in the kitchen which are very sturdy and long-lasting.
The new line-up for the Lance travel trailers centers around three all-new gorgeous interior décor options, a lengthy list of product enhancements, and simplification of ordering with many optional features being made standard. Some of the new features you'll want to take note of are the laminated fiberglass bonded exterior with Azdel substrate, the electric smart tongue jack, Keyed-Alike storage compartment doors, and an exterior wash station. The interior includes hardwood flat panel cabinet doors, Euro-Ply cabinet construction, and three decor options to add your own touch to the design. You'll also find a deluxe innerspring mattress with a bedspread and foot throw, a dual pane shower skylight, a Fantastic roof vent, plus a JBL AM/FM stereo and JBL interior/exterior Bluetooth speakers to keep the party going!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 13280
Exterior Color: WHTIE
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Exterior Color | WHTIE |
| Hitch Weight | 350 lbs |
| GVWR | 4600 lbs |
| Dry Weight | 3590 lbs |
| Cargo Capacity | 1010 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 205/75R15 |
| Furnace BTU | 14300 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Three Way Double Door Norcold |
| Refrigerator Size | 5 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3240 lbs |
| LP Tank Capacity | 5 gals |
| Water Heater Type | Truma Combi Eco Plus |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 24" Smart LCD TV |
| Awning Info | 12' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 56YTT1515NL333876 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


