Used 2022 Leisure Travel Unity U24FX Motor Home Class B+ - Diesel
LARGE MURPHY BED & REAR SOFA
Leisure Travel Unity Class B+ diesel motorhome U24FX highlights:
- Mercedes-Benz Sprinter 3500 - RWD
- 3.0L-V6 turbo diesel w/7 speed transmission
- 3.6kw Onan LP Gas Generator w/Auto-start
- 2,000w Inverter & 400w Solar
- LTV-OEM Lithium Battery upgrade (200Ah)
- Large Murphy Bed (68" x 76")
- Flexible Bath Door
- Rear Sectional Sofa w/Hide-away ottoman/desk
- Two LED TVs
- Auto-Leveling Jacks
- Sleeps 2 in 1 Murphy Bed
Factory OEM Equipped Options on this '22 Unity FX:
- Earth Upholstery & Natural Rift Oak finish cabinetry
- Euro Sport exterior paint
- Upgraded MB Sprinter Chassis
- Digital Safe
- ALOCA Aluminum Wheels (All 6)
- 400w Rigid/Low profile Zamp solar panels on roof (4 x 100w)
- 3.6kw LP Gas Generator by Cummins-Onan
- 4-point Automatic hydraulic leveling jacks by EQ Systems
- Remote Keyless Entry Door Lock
- 12v Lithium Battery upgrade (2 x 100Ah) in place of standard AGM batteries
After-market upgrades:
- Front 2"x2" Hitch for bicycle rack
- Victron Battery Monitor
- Water pump sound suppressor
- All tires were replaced 9/2025
- Most recent Chassis Service 3/2026
You will be impressed with this Unity Class B+ diesel motorhome because of the unique rear living space that has a sectional sofa, adjustable ottoman, and flexible bathroom door that will fold inward or outward depending on where you need the extra space. With a wardrobe, a bathroom medicine cabinet, and a large pull-out pantry, there is no doubt that you will be able to find storage space for all of your belongings, and having two living areas, a Murphy bed for nighttime, and a flush-mount LP cooktop to make meals will let you travel for however long you like.
You will finally attain vacation freedom when you own the Leisure Travel Unity Class B+ diesel motorhome! These high-class coaches are elegantly styled, and they are outfitted with beautiful décor and modern amenities. Within the cab, you will find an MBUX 10.25" touchscreen multimedia center that offers navigation, voice control, smart phone integration, and a rearview camera, and the coach's interior offers you an opening skylight with screen and shade that you can use to bring in some sunlight while you cook dinner or watch TV. Some of the entertainment features that make the Unity extra special are the Winegard ConnecT 2.0 Wi-Fi extender with 4G LTE and integrated TV antenna, the Smart Blu-Ray player, the exterior cable TV hook-up, and the USB outlets. All of this luxury exists on a 3.0L V6 turbo diesel engine and a Mercedes-Benz Sprinter 3500 dual rear wheel chassis.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# C-7167
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter 3500
Exterior Color: Euro Sport
Interior Color: Earth w/Rift Cabinets
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 1 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Interior Color | Earth w/Rift Cabinets |
| Exterior Color | Euro Sport |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 9600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 25.6 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 30.6 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Generator | 3.6kw Onan LP Gas w/Auto Start |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 51616 |
| Engine | 3L V6 |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter 3500 |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Available Beds | Murphy |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Three Way Double Door |
| Refrigerator Size | 6.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 15.8 gals |
| Water Heater Type | Instant |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 34 cu. ft. |
| TV Info | LR 28" TV, LR 24" TV |
| Awning Info | Powered Direct Response System Box with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | W1X8E33Y8MN177167 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


