Used 2022 Newmar Dutch Star 4326 Motor Home Class A
Newmar Dutch Star Class A diesel motorhome 4326 highlights:
- Rear Bath with Cathedral Ceiling
- Flip-Up Bunk/Wardrobe
- Hide-A-Leaf Dinette
- Two Sofas
- Passenger Workstation
- Power Awning with LED Lights
Travel, eat, sleep, and relax all in this luxurious Dutch Star Class A diesel motorhome you can call home-away-from-home! Enjoy added interior space provided by the full-wall slide and two additional slides, plus you can sleep seven people with the added flip-up bunk/wardrobe. You and your spouse will feel right at home on the pillowtop king bed, and any additional guests can sleep on the hide-a-bed sofa or the jackknife sofa. Whip up eggs and bacon on the three-burner recessed gas cooktop or use the stainless steel convection microwave for instant oatmeal. This model also includes a full and half bathroom which will come in handy traveling with a larger group, and there has been a space prepped to added an optional washer and dryer to make wash day easier than ever!
Luxurious accommodations and elegant amenities are found in abundance on the Newmar Dutch Star Class A diesel motorhome! The interior features a porcelain tile floor, decorative wall art, hardwood raised panel doors, MCD window shades, super-polished solid-surface countertops, six-way power cab seats with recliner and footrest, push-to-release drawer slides in the pantry, and a passenger seat work station. The benefits don't stop there! You'll find great convenience from the rearview color monitor system with audio, and there is a Bluetooth microphone for the dash radio. The roof has been prepped for a satellite dish, and the dash radio comes with a Harman/JBL 180W sound system and subwoofer.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $30,000
Sale Price: $329,999
Stock# 69-26A
Chassis: Freightliner Tag Axle
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 51000 lbs |
| Dry Weight | 40000 lbs |
| Cargo Capacity | 11000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 55 gals |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 22689 |
| Engine | Cummins 8.9L |
| Chassis | Freightliner Tag Axle |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Wheelbase | 288 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Whirlpool Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 19.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 35" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 19000 lbs |
| Axle Weight Rear | 20000 lbs |
| Axle Weight Tag | 12000 lbs |
| LP Tank Capacity | 22 gals |
| Water Heater Type | Continuous |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR Samsung LED TV, BR Samsung LED TV |
| Awning Info | Girard G2000 Power w/Wind Sensor, Remote Control, and LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 66000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


