Used 2022 Outdoors RV Black Stone Mountain Series 250RKS Travel Trailer
Outdoors RV Black Stone Mountain Series travel trailer 250RKS highlights:
- Queen Bed
- Dual Entry Bathroom
- Mountain Dinette
- Rear Kitchen
- Residential Sofa
You and your spouse will have a great weekend getaway in this travel trailer! It features a front private bedroom with a queen bed to lay your head on at night and an entrance into the dual entry bathroom. The living area has a 45" x 84" mountain dinette to enjoy your meals at, a residential sofa with built-in recliners which can be switched out for the optional sleeper sofa, and an entertainment center with a 40" swing out TV so everyone can see it. The chef will love cooking in the rear kitchen with all of the countertop and overhead cabinets, plus there is a pantry with shelves to store your favorite snacks!
Each one of these Outdoors RV Black Stone Mountain Series travel trailers are built with a rugged 8" HD I-beam, custom built chassis, and XL ground clearance so you can go off-road camping! The 5,200 lb. axles, 16" E rated tires, and fiberglass front cap are just a few more sturdy features. Some off-grid camping features you will appreciate include a Progressive Dynamics four stage converter with built-in charge wizard, an 80 gall fresh water capacity on most models, and a battery disconnect switch protected inside the front luggage compartment, plus there is a No Boundaries off-grid solar ready roof port for up to 510 watts. You will stay warm even when you go camping in the winter too thanks to the XL furnace, the Mountain Extreme thermal pane windows, and the triple layered four seasons roof insulation. With floor lengths ranging from 26 ft. to 31 ft. and dry weights over 7,000 lbs., you can be sure to find one for you!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# UT2001010
| Sleeps | 3 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 2 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 780 lbs |
| GVWR | 11000 lbs |
| Dry Weight | 7375 lbs |
| Cargo Capacity | 3625 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | ST235/80/16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Norcold XL |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5200 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | LP/110V DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 40" Swing-Out TV |
| Awning Info | 21' Adjustable Pitch XL Electric |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 51W153127N1023651 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


