Used 2022 Palomino Columbus C-Series 382FBC Fifth Wheel
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Palomino Columbus C-Series fifth wheel 382FBC highlights:
- Dual Sink Bath
- Walk-In Closet
- Walk-Through Bedroom
- Bar Area
- Kitchen Island
- Free Standing Dinette
This is a couples dream fifth wheel with a master suite that offers a king bed slide out, an entertainment center and storage, plus a sliding door into the large front bathroom complete with a two sink vanity, a seated shower, and a walk-in closet. There is even a space prepped for a washer/dryer option if you want to add those appliances. You will enjoy the main living and kitchen area with dual opposing slides, a kitchen island, and a unique bar area offering a U-shaped countertop, a cooler and lots of storage. You will also find residential appliances, and lots of seating from the split tri-fold, the power theater seats and the free standing table with chairs.
With each Columbus C-Series fifth wheel by Palomino you will enjoy easy set-up thanks to the 6 point hydraulic leveling system, and the 12V heat pads on the holding tanks allow you to travel during any season. Each model is constructed with a 101" wide body, climate controlled drop frame storage, and a Mor/Ryde Cre3000 suspension system. The interior offers large framed tinted windows throughout to maximize your outdoor views, upgraded true solid surface countertops in the kitchen, solid wood entertainment and end table tops, plus residential high-end dining chairs with storage. Don't just travel with the basics, take a Columbus C-Series along and enjoy the residential details!
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 3CR381
Interior Color: 4
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Interior Color | 4 |
| Hitch Weight | 2573 lbs |
| GVWR | 16150 lbs |
| Dry Weight | 13122 lbs |
| Cargo Capacity | 3028 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" TV |
| Awning Info | 11' & 12'9" Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4X4FCMP24N6013381 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


