Used 2022 Palomino Puma 32DBTS Travel Trailer
Palomino Puma 32DBTS travel trailer highlights:
- Bunkhouse
- Walk-In Pantry
- Front Private Bedroom
- Dual Entry Doors
- Outside Shower
There is plenty of space for everyone to move freely about in this travel trailer with three slides! The rear private bunkhouse has two of these slides with a set of 32" x 69" bunk beds in one, a 28" x 69" bunk above a jiffy sofa in the other, and even an entertainment center with wardrobes on either side. The dual entry bathroom has a 34" x 34" radius shower and one of the entrances leads directly to the outdoors so you can get back to having fun fast. Prepare your best meals with the three burner cooktop, enjoy them at the U-shaped dinette, and store your favorite snacks in the walk-in pantry, plus have a comfortable movie night relaxing on the sofa across from the entertainment center. You can even add the optional exterior kitchen with griddle for outdoor dinner parties!
If you're looking for family-fun adventure then you need one of these Palomino Puma fifth wheels, travel trailers, or toy haulers! They are built rugged, easy to tow, and jam packed with features. The Darco wrapped underbelly will protect your units vitals through every season and the AlphaPly roofing membrane covers it. They also have super lube axles and a powder coated frame. Their luxurious interiors feature a spice rack and built-in knife rack in the kitchen, USB charging ports to keep your electronics at 100%, and high density foam mattresses for a good night's rest. The required Advantage package comes with night roller shades for privacy at night, two outside speakers to crank up the tunes while you play cornhole, and an outside shower to keep the dirt outside where it belongs, plus so much more!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# 012962B
Interior Color: Café Latte, Slate
| Sleeps | 10 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Café Latte, Slate |
| Hitch Weight | 1015 lbs |
| GVWR | 11215 lbs |
| Dry Weight | 9328 lbs |
| Cargo Capacity | 1887 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


