Used 2022 Palomino Puma Destination 39PFK Destination Trailer
Palomino Puma Destination trailer 39PFK highlights:
- Front Kitchen
- Extra-Large Slide
- Walk-Through Bath
- Two Recliners
- Dual Entry
Having your own place to escape doesn't have to be a dream! This destination trailer allows you to have a private rear bedroom with a king bed slide for more floor space, a large wardrobe along the rear wall, a dresser for more items, access to the walk-through bathroom with a dual sink vanity and access to the exterior through the second entry/exit door. Or you can add the washer/dryer option which removes a sink for that prepped space. The main living area and front kitchen is super spacious with the extra-large slide along one side which offers a sofa, two recliners and a booth dinette. The kitchen counter allows you to prepare and serve meals up front, and the residential style refrigerator gives you more room for leftovers.
With any Puma Destination trailer by Palomino, you will enjoy the interior 84" height, the kitchen's decorative backsplash, the high-rise faucet with sprayer and undermount stainless steel sink, the ball bearing drawer guides, plus the divided silverware drawer will keep everything in its place. The Puma construction offers longer lasting better built trailers with an AlphaPly roofing membrane, plus you will find rain gutters with large downspouts, an ABS automotive style fender skirt, a Darco wrapped underbelly, as well as each has been prepped for solar and WiFi.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# CON97002
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 40 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1392 lbs |
| GVWR | 11592 lbs |
| Dry Weight | 10004 lbs |
| Cargo Capacity | 1588 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 64.5 gals |
| Black Water Capacity | 34.5 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TPUR27NP097002 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


