Used 2022 Phoenix USA Phoenix Cruiser 2351D Motor Home Class B+
See this camper at the Northeast PA RV Show.
PNC FIELD · 235 Montage Mountain Road, Moosic, PA 18507
April 30 - May 3
Thursday 12:00pm-8:00pm
Friday 10:00am-8:00pm
Saturday 10:00am-8:00pm
Sunday 10:00am-5:00pm
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Phoenix USA Phoenix Cruiser Class B+ gas motorhome 2351D highlights:
- RV Queen Bed
- Two Slides
- Sofa
- Full Bathroom
- Spacious Wardrobe
Imagine driving down the road in this Phoenix Cruiser Class B+ gas motorhome while riding on a memory foam cab seat while your passenger does as well. You might like to stop along the way to take pictures of the views and shop in new towns. Once you have chosen your destination, you can easily set up this two-slide motorhome to enjoy a weekend or longer trip. You will have a full kitchen if you like to cook, a dry bathroom to stay clean and refreshed, and sleeping space for four people. The RV queen bed slide opens up the rear bedroom, and the main living area slide allows you to move freely from the front cab area to the rear bathroom.
Make memories with all of your favorite people in the Phoenix USA Phoenix Cruiser Class B+ gas motorhome! These coaches are built on a 7.3L V8 engine with six-speed transmission. They come with Garmin in-dash navigation so that you can easily chart your course. The hide-away retractable screen door won't go flopping in the wind, and the double heat and sound insulation in the cab floor provides a quieter ride. A front end alignment comes standard on each model, and you will also have an outside shower to use when you need to rinse off gear or fill your dog's water bowl. The 4,000W Onan generator with auto start will also be extremely beneficial, and you can upgrade your coach to an optional 4X4 with double entry step if it is a 2552 model or smaller.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $20,000
Sale Price: $119,998
Stock# 30021A
Chassis: Ford E-450
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 25 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 9 in |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 23 gals |
| Black Water Capacity | 25.5 gals |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 19178 |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 182 in |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Large Double Door |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 42 lbs |
| Water Heater Type | Truma Combi |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Coach 32" Smart HDTV |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN2MDC25704 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


